1. Kredyt-Forum.pl używa plików cookies. Korzystając z kredyt-forum.pl wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.

Kredyt dla młodych małżeństw i singli z dopłatą "Mieszkanie dla Młodych"

Dyskusja w 'Kredyt z dopłatą' rozpoczęta przez użytkownika Admin, 16 Kwiecień 2014.

 1. Admin

  Admin Administrator Staff Member

  Dołączył:
  10 Październik 2013
  Wiadomości:
  12
  Docenione treści:
  0
  Poniżej odpowiedź redakcji na pytanie jednego z naszych forumowiczów.
  Program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie 1 stycznia 2017 roku, gorące dyskusje wywoływał jednak na długo przed momentem, w którym można było zacząć rozważać rzeczywiste wady i zalety korzystania z niego.

  Decyzje ustawodawcy budziły niezadowolenie nie tylko wśród opozycji rządowej, ale i wśród samych osób potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z programu, a choć już od kilku dni można składać niezbędne dokumenty, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że sprawne funkcjonowanie programu będzie wymagało wprowadzenia jeszcze przynajmniej kilku poprawek. Warto zatem zebrać te informacje, którymi dysponujemy obecnie, aby zdefiniować najważniejsze założenia programu i określić, z czyjej perspektywy wyda się on najbardziej interesujący.

  Dla kogo kredyt z dopłatą "Mieszkanie dla Młodych"?

  Program skierowany jest do ludzi młodych, a więc tych osób, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego piątego roku życia. Na złożenie wniosku należy więc zdecydować się najpóźniej w tym roku kalendarzowym, w którym kończymy 35 lat nawet, jeśli w momencie skompletowania dokumentów mamy już 35 lat i kilka miesięcy. O pewnym odstępstwie od tej zasady można mówić jedynie w przypadku małżeństw, tu bowiem decyduje wiek młodszego z małżonków. Co ważne, Mieszkanie dla Młodych nie jest propozycją skierowaną wyłącznie do młodych małżeństw, ale także do singli mogą więc korzystać z niego również osoby samotne i to bez względu na to, czy na ich utrzymaniu znajdują się dzieci, czy też nie.

  Warto pamiętać i o tym, że program wyklucza z grona osób potencjalnie nim zainteresowanych te z nich, które posiadają już prawo własności do mieszkania lub domu. Nie będą mogli skorzystać z niego również współwłaściciele nieruchomości i to nie tylko ci, którzy w razie zniesienia współwłasności mają szansę na przejęcie całego budynku, ale również ci, którym w takim układzie przysługiwałoby prawo do choćby jednego lokalu mieszkalnego. Co ważne, w przypadku małżeństw okolicznością łagodzącą nie może być to, że wspomnianych warunków nie spełnia tylko jeden ze współmałżonków.

  Prawo do korzystania z programu jest również uzależnione od zgromadzenia wkładu własnego (zakaz udzielania kredytu hipotecznego osobom, które tego wkładu nie posiadają stanowi część prawa bankowego) oraz posiadania zdolności kredytowej przez osoby ubiegające się o wsparcie. Problem zdolności kredytowej wśród młodych ludzi jest na tyle poważny, że ustawodawca zdecydował się na pewne udogodnienia, jeśli więc osoba starająca się o kredyt nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie przygotowanego przez siebie wniosku, kredyt hipoteczny może brać wspólnie ze swoimi wstępnymi lub zstępnymi.

  Jaki charakter ma pomoc młodym małżeństwom i singlom w programie Mieszkanie dla Młodych?

  Warto jednak pamiętać o tym, że sposób definiowania wspomnianej wartości nieruchomości jest nieco inny niż ma to miejsce zazwyczaj. Tu pod uwagę brany jest iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu jednorodzinnego oraz średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni budynków mieszkalnych obowiązującego w tym dniu, w którym zostanie zgłoszony wniosek. Rzeczywista wysokość dopłaty jest uzależniona także od wielkości mieszkania lub domu, jeśli bowiem przekracza ona 50 metrów kwadratowych, kwota wsparcia będzie obliczana tylko do pięćdziesiątego metra kwadratowego.

  Warto pamiętać i o tym, że wysokość dopłaty może ulec zmianie. Jeśli uczestnik programu wychowuje przynajmniej jedno dziecko (własne i przysposobione, w związku lub samotnie), dopłata będzie w jego przypadku wynosiła 15 procent wartości odtworzeniowej nieruchomości. Z kolei w przypadku, gdy w ciągu 5 lat od momentu przystąpienia do programu jego uczestnikowi urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, zyska on szansę na kolejne 5 procent rządowego wsparcia.

  Samo skorzystanie z dopłaty jest możliwe jedynie wówczas, gdy uczestnik programu MdM zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Kredyt ten powinien być spłacany przez co najmniej 15 lat, a jedyną walutą, którą można brać w jego wypadku pod uwagę jest złoty polski. Nie wolno również wnosić zbyt dużego wkładu własnego. Jego wysokość (wraz z rządową dopłatą) nie może więc przekraczać 50 procent.

  Jakich lokali i mieszkań dotyczy ten kredyt dla młodych małżeństw?

  Osoby zainteresowane przystąpieniem do programu Mieszkanie dla Młodych powinny mieć świadomość tego, że nie mają szans na zakup każdego domu jednorodzinnego lub mieszkania, które wzbudzi ich zainteresowanie. Najpoważniejsze ograniczenie związane jest z tym, że dom lub mieszkanie muszą zostać zakupione na rynku wtórnym, choć możliwe jest uzyskanie wsparcia również wówczas, gdy decydujemy się na budowę domu w systemie gospodarczym. Mieszkanie objęte programem nie może mieć więcej niż 75 metrów kwadratowych (85 jeśli wychowujemy troje lub więcej dzieci), w przypadku domu zaś limity wynoszą odpowiednio 100 i 110 metrów kwadratowych. Duże znaczenie ma też cena mieszkania, która nie może przekroczyć limitów ustanawianych oddzielnie dla miast wojewódzkich, gmin sąsiadujących z nimi i innych regionów kraju.

   
  #1
  Last edited: 16 Kwiecień 2014
   
 2. jagnak

  jagnak New Member

  Dołączył:
  20 Listopad 2015
  Wiadomości:
  5
  Docenione treści:
  0
  Ktoś korzystał?
   
  #2
 3. Kasia73

  Kasia73 Member

  Dołączył:
  20 Sierpień 2016
  Wiadomości:
  153
  Docenione treści:
  1
  Tak, moja znajoma.
   
  #3
 4. sarenz

  sarenz New Member

  Dołączył:
  4 Marzec 2017
  Wiadomości:
  1
  Docenione treści:
  0
  Do osób które korzystały: Jak wasza opinia, opłaca się?
   
  #4
Podobne Tematy
Forum Tytuł Data
Kredyt z dopłatą Symulacja kredytu Mieszkanie dla Młodych 360000 25 Kwiecień 2014
Kredyt z dopłatą Pekao Mieszkanie dla Młodych - kredyt z dopłatą - odsetki 7 Luty 2014
Kredyt z dopłatą Kredyt z programem Mieszkanie dla Młodych 4 Luty 2014
Kredyt z dopłatą Promocja kredytu Mieszkanie dla Młodych w PKO SA 31 Styczeń 2014
Opinie o kredycie Oferta kredytu Mieszkanie dla Młodych PKO BP - opinie 2 Styczeń 2014
Kredyt z dopłatą Kredyt Mieszkanie dla Młodych w Millenium - wasze opinie 29 Listopad 2013